"Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez."

Başkanın Mesajı

Değerli Vatandaşlarım, Değerli Toroslar Halkı,

67 Mahalleden oluşan Toroslar İlçesi; 285 bin 971 nüfus ve 107 bin 245 hektar alana sahiptir. Toroslar Belediyesi’nin amacı; değerli vatandaşlarımıza ilçe sınırları içinde çağdaş kent hizmetlerinin tamamının en iyi şekilde verilmesini sağlamak, sosyal ve lider belediyecilik anlayışıyla Toroslar’da yaşam kalitesini yükseltmek olmuştur. Belediye imkânlarımızı en verimli şekilde kullanarak başarılı hizmetler üreten bir belediyeyiz.

Toroslar’da yeşil alan miktarını 106 bin metrekareden 1 milyon 200 bin metrekareye ulaştırdık. Görev süremiz içerisinde yaptığımız planlı yeşil alan çalışmalarıyla ilçemizdeki park sayısını da 56’dan 174’e çıkardık.

Sosyal Belediyecilik ve Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden Belediyemiz, Çukurova Kalkınma Ajansı, Ulusal Ajans ve Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne hazırladığımız 12 proje ile Mersin’de Avrupa Birliği projeleri gerçekleştirmeye hak kazanan kurum ve kuruluşlar arasında birinci sırada yer aldı. Mersin İl genelinde Sivil Toplum Kuruluşları, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (MESOB), Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) ile hazırladığı 18 ortak proje ile de kurumlar arasındaki diyalogun en güzel örneklerini sergilemiştir. Ayrıca kazandığımız birçok projede de kentimizin bilim yuvası olan Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi ile işbirliği yaparak bilimden ve teknolojiden en fazla yararlanan belediye olduk.

2006 yılının Ekim ayında 5 branş ile eğitimlerine başlayan TORTEK’te bugün itibariyle, 67 mahallesi bulunan Toroslar Belediyesi’nin 56 eğitim merkezinde 28 branşta eğitim verilmektedir. Bu branşlarda bugüne kadar, 76 Usta Öğretici önderliğinde toplamda 17 bin kişiye mesleki eğitim verilmiştir.

Yıllardır ihmal edilmiş Toroslar’da bir rekora imza atarak 700 bin ton asfalt çalışması yaptık. 800 bin metrekare kaldırım, 24 km’lik yürüyüş yolu, 12 km uzunluğunda 24 adet projeli yol yaptık.

Çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşmaya kalıcı çözüm anlamında Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ ile yaptığımız görüşme sonucu başlatılan 612 dairenin inşaatı tamamlanarak, hak sahiplerine teslim edilmiştir.

Korukent Mahallesi’nde bulunan 235 dönümlük araziyi tahsis ederek Oto Galericiler Sitesi’nin ilçemizde yapılmasına vesile olurken, Oto galericiler sitesinin yanındaki 137 dönümlük bir alanı da Açık Oto Pazarı olarak düzenledik.

Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmek için 60 dönümlük bir araziyi Greenway şirketine Güneş Enerji Santrali kurulmak üzere tahsis ettik. Yenilenebilir enerji konusundaki bu girişimlerimizle, Dünyada yoğunlaştırılmış güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten dördüncü merkez Türkiye’de ilk olarak TOROSLAR’da kurulmuştur.

Mersin Devlet Hastanesi ile işbirliği yaparak, yılda ortalama 150 bin insanımızın sağlık hizmeti aldığı Toroslar Semt Polikliniğini hizmete sunduk. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü’ne Çağdaşkent Mahallesi’nde 5 bin metrekare arsa tahsis ederek Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin yapılmasına katkı sağladık. Sağlık Bakanlığı’na Korukent Mahallesi’nde 1259 yataklı Mersin Entegre Sağlık Tesisi yapılmak üzere 232 dönüm arsa tahsis ettik. Tesis ile birlikte ilçe hareketliliğimiz daha da artmış ve İlçemiz Sağlığın Merkezi konumuna gelmiştir.

Daha çağdaş ve modern bir Toroslar için teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Artık insan gücüyle iş yapma dönemi sona ermiş, makine gücüyle hizmet üretme dönemi başlamıştır. Bu düşünceyle; 3 kamyon, 1 iş makinesi ve atıl haldeki birkaç araç gereç ile devraldığımız makine parkımızı 120 yeni araç alarak daha da güçlendirdik. Böylelikle 278 bin nüfuslu Toroslar’a en iyi ve hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz.

Her semte spor tesisi taahhüdümüzle  tam teşekküllü spor kompleksleri ve 11 Semt futbol Sahası ve 11 Semt Basketbol Sahası inşa ederek hizmete sunduk.

Katı Atıkta Geri Dönüşüm modelini hayata geçirerek, geliri sokak çocukları yararına kullanılmak kaydıyla yılda 500 ton katı atık toplayarak milli ekonomiye katkıda bulunmaktayız. Geri dönüşüm çalışmalarımız kapsamında; pet şişelerden ve kullanılmış araç lastiklerinden hayvan figürü verilmiş saksılar yaparak ilçemizdeki kavşaklara yerleştirdik. Bunun yanı sıra doğaya zararlı bir diğer malzeme olan atık pillerin toplanması amacıyla İlçe sınırlarımız içerisindeki okullar, siteler ile cadde ve bulvar boylarına Atık Pil, İsrafı önlemek ve insanlarımızı ekmek tüketimi konusunda bilinçlendirmek amacıyla Bayat Ekmek Toplama Kutuları yerleştirdik.

Mersinde bir ilke imza atarak kurduğumuz Kent Gençlik ve Çocuk Meclisleriyle Toroslar'ı üç meclisli kent kimliğine kavuşturduk.

Modern Tiyatro ve Halkoyunları salonlarımızı ve Toroslar Belediyesi Nikâh Salonumuzu hizmete açtık.

Vatandaşlarımızı daha düzenli ve kaliteli alışveriş yapma imkânına kavuşturmak amacıyla 11 adet modern kapalı semt pazarı ve 2 adet Üretici Pazarı inşa ederek hizmete açtık.

Renkli Adalar Projesiyle toplu konut bölgesi olan Halkkent, Güneykent ve Akbelen mahallelerimizde bulunan yaklaşık 2500 bloğun dış cephe boyaması belediyemizce ücretsiz yapılmaktadır. Aynı zamanda toplu konut alanlarımızda; sathi kaplama asfalt, kaldırım, ışıklandırma ve yeşil alan çalışmalarını içeren ada içi çevre düzenleme çalışmalarıyla yeniledik.

4532 metrekare büyüklüğündeki Türkiye'nin en Büyük Bayrağını doğal zemin üzerine yaparak, Türkiye'de bir rekora imza attık.

Görme ve ortopedik engellilerimize 800 tekerlekli sandalye, 600 beyaz baston dağıtarak onların engelsiz yaşamalarına destek olduk. 95 bin aileye gıda yardımı, 60 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulunduk. 400 Üniversite öğrencisine nakdi eğitim yardımında bulunduk.

Bilgi işlem ağımızı güçlendirerek bölgemize ADSL sisteminin gelmesini sağladık. Şu anda Metro ethernet ana omurga ile 4 uzak noktayı fiber ile merkeze bağladık. Türk Telekom ve Toroslar Belediyesi işbirliğinde herkesin yaralanabileceği İNTERNET EVİ’ni hizmete açtık. Ayrıca, Çağdaşkent Mahallesi’nde bulunan 3 Ocak Spor Kompleksi ve 3 Ocak Parkı’nda “Ücretsiz Kablosuz İnternet” Hizmetini başlattık.

600 etkinlik ile en fazla Kültürel, Sanatsal ve Sosyal faaliyet gerçekleştiren belediyeyiz.

Milli, Dini gün ve bayramlarda gerçekleştirdiğimiz kutlamaların yanı sıra, spor okulları, sportif etkinlikler, konserler, sergi ve fuarlardan oluşan etkinliklerle bölgemizin sosyal yaşantısına canlılık kazandırdık.

Kişi ve kurumların sergi, kermes ve diğer etkinliklerini yapabileceği Kültür-Sanat Kaldırımını hizmete sunduk. 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş gününde gerçekleştirdiğimiz Zafer Yürüyüşünü her yıl daha büyük katılımlarla gerçekleştiriyoruz.

Fiziki yatırımları ile ilçe belediyeleri arasında örnek gösterilen belediyemiz, sosyal ve kültürel alanda da dev projeleri hayata geçirmektedir. Çağdaşkent Mahallesi’nde 22 bin m2 alanda inşa ettiğimiz Cumhuriyet Meydanı, Mersin’in En Büyük Cumhuriyet Meydanı özelliğini taşımaktadır. Halkkent Mahallesi’nde yaklaşık 12 bin m2’lik alanda çok amaçlı Kültür Merkezi inşa ederek, halkımızın hizmetine sunduk. Yunus Emre Kültür Merkezi adını verdiğimiz tesis, Toroslar için gerçekleştirilmiş en büyük ve gereksinim duyulan başlıca hizmetler arasındadır. Sanatsal değeri ve Selçuklu Türk mimari özelliğiyle Toroslar ve Mersinimize çok önemli bir eser kazandırdık.

Korukent Mahallesi’nde 45 bin m2’lik alanda inşa ettiğimiz ‘Gençlik Merkezi’ ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Nizami futbol, voleybol, basketbol ve paintboll oyun sahaları ile tenis kortu, soyunma odaları, süs havuzu, ücretsiz internet evi ve okuma odasının yer alacağı tesis, Toroslar’a canlılık katacak ve Mersin’de ses getirecektir.

2014-2019 projelerimiz arasında yer alan; H.Okan Merzeci Mahallesi’nde 9 bin m2 alanda, 4 bin kişi kapasiteli inşa ettiğimiz Amfi Tiyatro ve Çukurova Mahallesi’nde 18 bin m2 alanda inşa ettiğimiz Olimpik Açık Yüzme Havuzu projelerimizin de inşaat çalışmaları tamamlanarak hizmete girmiştir.

Halkımızın ve basın mensuplarımızın yakından takip ettiği bu çalışmalarımızla, 9 kez Yılın Belediye Başkanı, 7 kez de Yılın Spor Adamı seçilerek, yaşadığımız bu haklı gurur ve mutluğu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özetle Toroslarda bir değişim ve gelişim atağı içindeyiz. Bugün Toroslar teslim aldığımız noktanın çok çok ilerisinde. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Kadın Doğum ve çocuk hastanesinin bölgemize taşınması, çeşitli iş merkezlerinin kurulması ve 9 bankanın bölgemizde şube açması ve 2 bankanın da fizibilite çalışmalarını yapması ve 10’uncu Noter’in açılması ile yoğunlaşan ilçe hareketliliğimizi, yerini tahsis ettiğimiz 1259 yataklı Mersin Entegre Sağlık Kampüsü'nün yapılması ve modern kentleşmenin önünü açan yeni tesis yapılanmaları ile hızlandırıyoruz. Toroslar halkı’nın ve Toroslar Belediye Meclisi’nin desteği ve tempolu çalışmalarımızla Toroslar’ı örnek gösterilen bir ilçe haline getirdik.

Çalışma ekibimle birlikte gecemizi gündüzümüze katarak, yoğun tempoda çağdaş, Toroslar’a yakışan hizmetler ürettik. Torosların imar yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayarak ilçemizi cazibe merkezi haline getirmeyi başardık. Bankaların, İşadamlarının, müteahhitlerin yatırım yaptığı, KOBİ’lerin geliştiği, arsa ve emlak değerlerinin sürekli arttığı bir bölge haline geldik. ‘Önce insan’ diye başlattığımız hizmet atağında, bölgemiz insanına her anlamda ulaşan hizmetler ürettik. TORTEK projemizle; Binlerce ev kadınına meslek öğreterek üretici hale getirdik, işsize iş bulduk, yeşil alan üretimimizde kişi başı 5 metrekare gibi bir önemli rakamı yakalamak üzereyiz. Sadece ilçemiz insanı değil, kentimiz insanının da yararlanacağı devasa spor tesisleri yaptık. Kentimizde Avrupa Birliği Projelerini en çok kazanan belediye olurken, bölgemizin asfalt, kaldırım ve temizlik hizmetlerini de başarıyla yerine getirdik.

Görev süremiz içinde gece-gündüz demeden çalışarak Toroslar Halkına en güzel hizmetleri vermeye devam edeceğimi belirtiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Hamit TUNA

Toroslar Belediye Başkanı

×