GÜNDEM

TOROSLAR ANITA YÜRÜDÜ

Haber Tarihi : 04/01/17

Toroslar Belediyesi tarafından Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun yıldönümü kutlamaları kapsamında her yıl geleneksel olarak düzenlenen 3 Ocak Zafer Yürüyüşü, Belediye binası önünden başlayıp Kuvayimilliye Anıtı’nda son buldu.

Valilik tarafından OHAL ve güvenlik gerekçesi ile izin verilmeyen yürüyüş için belediye binası önünde toplanan vatandaşlarla birlikte Kuvayimilliye Anıtı’na kadar yürüyen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, burada anıta bir çelenk sundu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP MYK Üyesi Mehmet Şandır, MHP eski Milletvekilleri, Mahalle Muhtarları, siyasi parti temsilcileri, STK Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşların katıldığı yürüyüşün ardından vatandaşlara hitap eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 2005 yılında başlatılan Zafer Yürüyüşünün Kurtuluş Bayramı’nı protokol bayramı olmaktan çıkararak halkın bayramına sahip çıktığı bir konuma getirdiğini söyledi.

Bu yıl özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra başlayan OHAL ve güvenlik tedbirleri gerekçesiyle Mersin Valiliği tarafından yürüyüşe izin verilmediğini kaydeden Başkan Tuna: “Bu millet tarihi değerlerine 3 Ocağına sahip çıkma yönünde saatin 07.00’sinden beri buraya toplanmış. Hiç olmazsa kısa metrajlıda olsa Belediye binasından Kuvayimilliye Anıtı’na kadar bu toprakları vatan yapan atalarımıza duyduğumuz minneti göstermek adına yürümek istedik. Mekanları Cennet olsun. Onlar olmasaydı, Yüce Allah’ın yardımı olmasaydı bugün buralarda hür ve bağımsız olarak Ay Yıldızlı Bayrağımız altında maalesef olamayacaktık. İşte tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizerler. Anadolu coğrafyasında dün yaşamak zordu, bugünde zor, yarınlarda daha da zor olacak. Bu toprakların kolay vatan olmadığını genç neslin belleklerine kazımamız lazım. Kolay elde edilen hiçbir şeyin bir anlamı olmaz. Bu toprakların nasıl kazanıldığını gençlere aktarmamız lazım” dedi.

Yürüyüşün anlamına da değinen Belediye Başkanı Hamit Tuna: “Biz bu yürüyüşü neden organize ediyoruz ve neden Toroslar’dan denize doğru yürüyoruz? Çünkü Mersin’in kurtuluşu Arslanköy’den Efrenk Müfrezesi’nin koordine olmasıyla adeta bir hilal şeklinde şehrin coğrafyası kavranarak burada düşman daraltılmış ve yurt işgalinden men edilmiştir. Onun için bu yürüyüşün anlamı çok büyüktür” dedi.

Önce ülkem ve milletim diyen bir anlayışa mensup olduklarını vurgulayan Başkan Tuna, devletin işini zorlaştıran değil kolaylaştıran bir duruş sergilediklerini ifade ederek, bu yıl özellikle OHAL nedeniyle kesintiye uğrayan yürüyüşün bundan sonraki yıllarda yine coşkuyla devam edeceğini belirterek: “Yürüyüşümüz bugün bir kesintiye uğradı ama milleti yaşat ki devlet yaşasın. Biz her zaman güvenlik güçlerimizin ve devletin her noktasında zora düştüğünde her şey bir yana önce ülkem ve milletim diyen bir anlayışa mensup insanlarız. Onun için devletin işini zorlaştıran değil kolaylaştıran, ona destek olan yanıyla duruşumuz net ve omurgalıdır. Bu yıl böyle oldu hepinizden özür diliyoruz. İnşallah bundan sonraki 3 Ocaklarda yine yıllardır verdiğiniz birlik ve beraberlik karesi hep devam edecektir” dedi.

Başkan Tuna’nın konuşmasının ardından bir vatandaş yazdığı bayrak şiirini okudu ve ardından vatandaşlar belediye binasına doğru yürüyerek dağıldı.

Haberin Videosu için TIKLAYIN