GÜNDEM

BAŞKAN YILMAZ;

Haber Tarihi : 25/09/19

“TÜRKÇEMİZİ YABANCI KELİMELERDEN ARINDIRMALIYIZ”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Dil Bayramı’nın 87. yılı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

“Türkçenin doğru kullanılması noktasında bugün hepimize büyük görevler düşmektedir.” diyen Başkan Yılmaz;Dilimizin özenle korunarak yabancı kelimelerden arındırılmasına önem veriyoruz ve çalışmalarımızda bu konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz.” dedi.

1932’de Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül’ün ülkemizde Dil Bayramı olarak kutlandığını hatırlatan Başkan Yılmaz; “Milli değerlerimizi gelecek nesillerimize doğru aktarmak amacıyla yabancı kelime kullanma alışkanlığı ve özentisinde olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda bilinçlendirmeliyiz.” ifadesine yer verdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Amacımız, Türk Dili‘nin öz zenginliğini ortaya çıkarmak, onu dünya dilleri arasında, değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.” sözüne atıfta bulunan Başkan Yılmaz; “Bizi millet yapan en temel unsurlarından başında varlığı ve zenginliğiyle gurur duyduğumuz Türkçemiz geliyor. Dilini kaybeden milletlerin benliğini ve inancını da kaybedeceği gerçeğinden hareketle Türk dilinin korunması noktasında üzerimize düşeni yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Dil Bayramı’nın 87’nci yılını kutlar, Türkçemizin gelişmesine katkı sunan herkese saygı ve teşekkürlerimi sunarım.” diye konuştu.