GÜNDEM

TOROSLAR’DA MUHTARLARA

Haber Tarihi : 20/09/19

‘SOKAKTA TEMİZLİK VAR’ PROJESİ ANLATILDI

Toroslar Belediyesi, daha temiz ve daha sağlıklı bir kent vizyonu için başlattığı ‘Sokakta Temizlik Var’ projesini Mahalle Muhtarlarıyla paylaştı.

Temizlik İşleri Müdürü Erdem Akgül tarafından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen brifingde, projenin detayları ve sistemin işleyişi tek tek anlatıldı.

Akgül, merkezden yaylalara kadar her gün üç mahallenin; 25’er kişilik üç ekiple baştan aşağı temizleneceğinin bilgisini vererek, süpürme, moloz, ot biçme, mekanik süpürme ve yıkama ekiplerince her mahalleye ayda üç kez toplu temizlik hizmetinin taşınacağını söyledi.

 ‘Sokakta Temizlik Var’ projesinin; atıkların en aza indirilmesi ve geri dönüşüm sisteminin düzenli bir şekilde oluşturulmasını amaçlayan ‘Sıfır Atık Projesinin’ bir alt yapısı olacağına da dikkat çeken Akgül; “Bir binada temel atılmadan katlar çıkmıyor ve çatı kurulmuyorsa bu tip çalışmalarda da alt yapımızı iyi kurmamız lazım. Biz alt yapıyı sokaktan başlatıyoruz. İlçemizdeki tüm mahallelerimize, tüm sokaklarımıza ve tüm hanelerimize toplu temizlik hizmetini taşıyacağız. Bu çalışma ‘Sıfır Atık Projesinin’ bir alt yapısı da olmuş olacak. Atıkların yönetiminde ve çevrenin korunmasında atığın azaltılması önceliği vardır. Öncelikle atığın oluşmasını önleyeceğiz. Ambalaj, giysi, bitkisel, ilaç ve elektronik gibi atıkların ayrıştırılarak geri dönüşümlerini sağlayacağız. Önümüzdeki süreçte okullarımızda, mahallelerimizde ve devlet kurumlarımızda geri dönüşüm eğitimlerimizi arttıracağız.” şeklinde konuştu.