GÜNDEM

TOROSLAR’DA, BÜYÜK ZAFERE COŞKULU KUTLAMA

Haber Tarihi : 01/09/19

Toroslar’da Binler ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa ‘ Diye Haykırdı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yıldönümü, Toroslar’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Toroslar Belediyesi tarafından organize  edilen Karakucak Güreşleri ve konserlerle taçlanan kutlamalar, yoğun ilgi gördü.

Program; Ayvagediği Mahallesi’ndeki futbol sahasında Karakucak Güreşleri ile başladı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen güreşleri; MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, AK Parti Toroslar İlçe Başkanı Onur Ünlü, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Tarsus Belediye eski Başkanı Şevket Can, Toroslar Kent Konseyi Başkanı Ümit Erşan, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda güreşsever izledi.

“Karakucak Güreşleri Nefes Kesti”

Minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde kıyasıya mücadele veren sporcular er meydanına çıkarak, hünerlerini sergiledi.

Türkiye’nin dört bir yanından sporcuların katıldığı karakucak güreşlerinde dereyece giren sporculara ve başpehlivanlara madalya ve ödüllerini; Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından verildi. Başkan Yılmaz, Türkiye Güreş Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan ve güreş müsabakasını onurlandıran eski milli güreşçilere de teşekkür ederek, plaket takdim etti. İl Temsilcisi Metin Ercan da Başkan Yılmaz’a spora ve sporcuya sunduğu desteklerinden dolayı teşekkür ederek, milli takım forması hediye etti.

Müsabakalara katılan tüm sporculara ve programda emeği geçen herkese teşekkür eden Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Spora olan desteğimiz ve bu etkinliklerimiz devam edecek.” dedi.

“Cihan Pehlivanı Mersinli Ahmet Unutulmadı”

Toroslar Belediyesi’nin, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında organize ettiği Karakucak Güreşleri’nde; Türkiye’ye ilk olimpiyat madalyasını kazandıran Cihan Pehlivanı Mersinli Ahmet de unutulmadı. Gazeteci yazar Kemal İstek’in kaleme aldığı Mersinli Ahmet olarak tanınan Ahmet Kireççi’nin hayatını anlatan kitap, Toroslar Belediyesi tarafından müsabakaları izlemeye gelen güreşseverlere armağan edildi.

“ Kutlamalar, Arslanbek Sultanbekov ve Aydilge Konserleriyle Renklendi”

Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Dombra şarkısı ile ünlenen Kazakistanlı sanatçı Arslanbek Sultanbekov ve Aydilge’nin Konserleriyle doruğa çıktı.

Ayvagediği Mahallesi’nde düzenlenen konserlerde binlerce Mersinli,  ellerinde Türk bayrakları ve meşaleleleriyle bayramı doyasıya kutladı. Burhan Ateş ve Caner Erdoğan’nın da  sahne aldığı programda Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, hemşehrileriyle tek tek selamlaştı.

Konser programına; Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağrı Ünel, Cumhur İttifakı Mersin Büyüşehir Belediye Başkanı adayı ve Toroslar Belediye eski Başkanı Hamit Tuna, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Belediye Meclis Üyeleri ve Mahalle Muhtarları ve binlerce vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, bu coşkuya ortak olan tüm hemşehrilerine teşekkür ederek, Türk Milleti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı. Ağustos Ayı’nın Türk’ün zaferler ayı olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz; “Ağustos Ayı’nda Sultan Alparslan Anadolu’nun kapılarını açtı. 1071’de Anadolu Türk Yurdu olmaya başladı. Ağustos ayında işgale uğramış olan Anadolu binbir yokluklar içerisinde kurtuluş mücadelesini verdi. Bu mücadele 30 Ağustos’ta zaferle taçlandı. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, 1071’de Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ı ve ismini taşımaktan onur ve gurur duyduğum O’nun komutanı Afşin Bey’i, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

“Toroslar’da Dombra Rüzgarı Esti”

Burhan Ateş ve Caner Erdoğan’nın konseriyle şenlenen programda Başkan Yılmaz’ın söylediği ‘Ela Gözlüm’ şarkısı  büyük alkış aldı. Ardından sahne alan Kazakistanlı sanatçı Arslanbek Sultanbekov, birbirinden güzel şarkılarıyla izleyenleri mest etti. Mersinliler, ‘Dombrayı’ bestecisinden dinlemenin keyfini de yaşamış oldu.

“Aydilge, Sahnesinde ‘Kadına Şiddete Hayır’ Dedi”

Sahne performansıyla çocuk, genç, yaşlı herkesi coşturan Aydilge, konseri sırasında kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücalede verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sanatçı, son günlerde yaşanan kadına şiddet haberleriyle büyük bir üzüntü duyduklarını ifade ederek; “Bizim kültürümüzde kadının ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlara anlatalım, şiddet mağdurlarına destek çıkalım. Kadına yönelik şiddeti ve bütün bu cinayetleri el birlğiyle önleyelim istiyorum.” dedi.

Programın sonunda Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve eski Belediye Başkanı Hamit Tuna sahneye çıkarak, ünlü sanatçı Aydilge ile birlikte İzmir Marşı’nı söyledi. Alanı dolduran binlerce kişi de Türk Bayrakları ile birlikte marşa eşlik ederek, ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ diye haykırdı. Zafer Bayramı kutlamaları, büyük bir coşku ve heyecan içerisinde sona erdi.