GÜNDEM

BAŞKAN YILMAZ; “LOZAN RUHUNU KORUYALIM”

Haber Tarihi : 24/07/19

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye’nin bağımsızlığının teminatı olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan ve emparyalist güçlere karşı kazanılmış siyasi bir zafer olan Lozan Antlaşması’nın üzerinden 96 yıl geçmesine rağmen, Yunanistan’ın hala Türk azınlığın haklarını ihlal ettiğini ifade etti.

Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna ‘azınlık’ statüsü tanındığını hatırlatan Başkan Yılmaz, ancak Yunanistan hükümetinin bu hakları görmezden gelerek Türk azınlığı mağdur ettiğini,  Türk etnik kimliğinin inkarı, eğitim, vakıflar sorunu ve işsizlik gibi pek çok sebeple göçe zorlanıldığını ifade etti. Yunanistan’ın müftülüklere dair düzenlemeler içeren kararnamesine de değinen Başkan Yılmaz; “Yunanistan yönetimi, Türk azınlığın seçtiği müftüleri tanımayarak Lozan Barış Antlaşması’nı ihlal etmektedir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan ve uluslararası kuruluş belgesi Lozan Antlaşması’nın esaslarını korumak için yılmadan mücadele edeceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Lozan’ı korumak, Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğini koruması demektir.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Yılmaz; “Lozan Antlaşması, Kurtuluş Savaşı ile kazandığımız bağımsızlık ve egemenliğimizin tescili olup, Türkiye’nin parçalanmasına yönelik hazırlanan Sevr Antlaşması’nın geçerliliğini yitirdiğinin belgesidir. Bu antlaşma dünya diplomasi tarihinin sayfalarında da yerini almış, ulusumuzun bağımsız ve özgür yaşama azmi tüm dünyaya kabul ettirilmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bu antlaşma, Türk ulusuna karşı,  yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış, büyük bir suikastın çöküşünü anlatan bir belgedir.’ sözleriyle Lozan Barış Antlaşması’nın önemini vurgulamıştır. Lozan Antlaşması’nın geçerliliğini bugün koruyor olması ne kadar iyi müzakere edildiğinin en güçlü göstergesidir. Bu vesileyle Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümünü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Lozan’daki tüm Türk heyetini rahmet ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.