GÜNDEM

YAYLA ŞENLİKLERİ

Haber Tarihi : 19/08/18

TOROSLAR’IN SOĞUCAK YAYLASINDA MUHTEŞEM KONSER VE GÜREŞ ETKİNLİĞİ

Toroslar Belediyesi, gelenekselleştirdiği Yayla Şenlikleri kapsamında Soğucak Mahallesi’nde düzenlediği konserler ve karakucak güreşleri ile muhteşem bir organizasyona daha imzasını attı.

Konser, Coşkuya Dönüştü

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Yeniköy Mahallesi’nin ardından Soğucak Mahallesi’ndeki güreş alanında devam eden etkinliklerde sahne alan sanatçılar Burhan Ateş ve Mehtap Gökkaya; sahne performanslarıyla Toroslar halkına unutulmaz bir gece yaşattı.

Toroslar Belediye Başkanı Hami Tuna’nın ev sahipliği yaptığı konser etkinliğine binlerce kişi katılırken, halayların çekildiği şenlikte Başkan Tuna, sanatçı Burhan Ateş’in söylediği ela gözlüm şarkısına eşlik ederek geceye renk kattı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Toroslar halkına hitap eden Belediye Başkanı Hamit Tuna, yayla şenliklerini coşkuya dönüştüren tüm misafirlerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Türk Milleti adına Ağustos Ayının zaferler ayı olduğuna dikkat çeken Başkan Tuna; “Bu zaferleri kazanan atalarımızı yad etmek amacıyla yayla şenliklerimizde siz değerli halkımızla bir araya geliyoruz.Toroslar Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bugüne kadar milli gün ve haftaları unutmadık ve unutturmamaya gayret ediyoruz.Biz tarihimizi bileceğiz ve tarih şuurumuza sahip olacağız.Ama ufkumuz ve vizyonumuz da muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki ülkelerin durumunda olacaktır.Yaşadığımız bilgi çağında özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim ve sportif faalliyetler anlamında her türlü desteği sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz.Çünkü bir milletin geleceğe umutla bakabilmesinin tek yolu gençlerini iyi yetiştirmekten geçer.Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyor, kestiğiniz kurbanların Allah katında kabul ve makbul olmasını diliyorum.Bu toprakları kanlarıyla ve canlarıyla vatan yapan  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

KARAKUCAK GÜREŞLERİ, NEFES KESTİ

Toroslar Belediyesi’nce Türkiye’de  ilk kez minikler ve yıldızlar kategorilerinde düzenlenen 5’inci Geleneksel Karakucak Güreşleri de izleyenler tarafından tam not aldı.

 Soğucak Mahallesi Güreş Alanında gerçekleştirilen güreşlere; Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 200 sporcu katılırken, Mersinliler gün boyu ata sporumuz güreşi geleceğin ustalarından izleme fırsatı buldu.

Miniklerde 25 ile 65 kilogram, yıldızlarda ise 35 ile 85+ kilogram arası düzenlenenen güreş organizasyonunda; er meydanına çıkan yiğitler kıyasıya bir mücadele sergiledi.

 Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın ev sahipliğinde yapılan etkinliği;  MHP Mersin milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan ve porotokol üyeleri ile birlikte çok sayıda güreşsever izledi.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim’in okunmasının ardından başlayan müsabaka öncesinde bir konuşma yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu yıl 5’incisini düzenledikleri Karakucak Güreşleri ile ata sporu güreşi genç nesillere sevdirmek ve Türk sporuna yetenekli sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi.

Katılımlarından dolayı tüm davetlilere ve sporculara teşekkür eden Belediye Başkanı Hamit Tuna, Ağustos Ayı’nın Zaferler Ayı olduğuna dikkat çekerek, özel gün ve haftalarda düzenledikleri bu etkinlikler ile amaçlarının tarih şuurunu genç neslin belleklerine kazımak olduğnu söyledi.

Başkan Tuna; “Mahalleye dönüşen 32 köy ve 5 beldemizde, yaylalarımızda 250 bine yakın misafir nüfusumuz var.Toroslar Belediyesi olarak Zaferler ayı olan Ağustos Ayında dolu dolu bir yayla şenlikleri düzenliyoruz.Bunlardan bir tanesi de ata sporumuz olan karakucak güreşleridir.Yaylalarımızdaki insanlarımızın hoşça vakit geçirmelerini sağlamaya ve bir araya gelmelerini sağlıyoruz.Hizmet anlamında da üreterek ve çok çalışarak Toroslarımızın eksiklerini tamamlıyoruz.Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin Mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum.Rabbim keseceğiniz kurbanları katında kabul ve makbul eylesin” dedi.

 Daha sonra söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da tüm Mersin halkının Mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ederek; “Şunu herkes görüyor ki artık Mersin’in yayları yaz aylarını dolu dolu ve şenliklerle geçiriyor” dedi.

Konuşmaların ardından;  minikler ve yıldızlar kategorilerinde mücadele eden sporcuların yanı sıra sporda engelin olmadığını gösteren Toroslar Belediyesi Engelliler Akademisi’nin de öğrencileri olan Türkiye Beyaz Ay Derneği Mersin Şubesi’nin sporcuları down sendromlu gençler de er meydanına çıkarak, hünerlerini sergiledi. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın madalyalarını takdim ettiği özel sporcuların gözlerindeki sevinç ve mutluluk ise görülmeye değerdi.

Başpehlivanın 85-100 kilogramda Kutluhan Avşar’ın olduğu müsabakaların sonunda dereceye girenlere Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve protokol üyeleri tarafından madalya ve para ödülü verildi. Türkiye Güreş Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan da spora ve sporcuya sunduğu desteklerinden dolayı Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya federasyon adına teşekkür ederek, bir plaket takdim etti.