GÜNDEM

TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI MESAJI

Haber Tarihi : 13/12/17

BAŞKAN TUNA; “YERLİ TÜKETİM BİLİNCİ, KÜÇÜK YAŞTA KAZANDIRILMALI”

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, ülkemizin kalkınmasında yerli malların tercih edilmesinin  önemine değinen Başkan Tuna, tutum ve yatırım alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması ve bu bilincin nesilden nesile aktarılması gerektiğine dikkat çekti.

Bir ülkenin kurtuluşunun reçetesinin üretimden geçtiğini belirten Başkan Tuna, göreve geldikleri 14 yılda Toroslar Belediyesi’ni üreten bir yapıya kavuşturduklarını vurgulayarak; “Ülkemizin üretim gücünün artması, dışa bağımlılığı azaltır. Ve üretim, bir toplumu kalkındıran ve her anlamda öne çıkartan bir değerdir. Toroslar Belediyesi olarak çalışmalarımızda her zaman üretimi ön planda tutuyoruz. Piknik masası, kamelya, çöp kovası, bank, aydınlatma direği, pergole gibi malzemeleri kendi işçimizle kendi atölyemizde üreterek ve onararak, gelirlerimizi israf etmeden hizmete dönüştürüyoruz ve böylelikle milli ekonomiye de katkıda bulunuyoruz. Tutum, yatırım ve yerli malların tercih edilmesi, çocuklara aileden başlayarak öğretilmesi gereken önemli bir olgudur.Yerli malı tüketmek noktasında halkımızı bilinçlendirmede biz yerel yöneticilere önemli görevler düşmektedir. Bilinçli tüketicilerin yetişmesini sağlamamalıyız. İhtiyaçlarımızı karşılarken önce yerli mallarına yönelmeliyiz” dedi.

Her yıl Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında, ilçedeki okullara ve vatandaşlara belediye bahçesinde yetiştirdikleri mandalinaları dağıttıklarını belirten Başkan Tuna; “Mersinimiz, narenciyesi ile öne çıkan bir kenttir. Toroslar Belediyesi olarak kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz yaklaşık 7 ton mandalinayı  her yıl Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında  ilçemizdeki okullarımıza dağıtıyoruz.Bu çalışma ile çocuklarımıza sağlık açısından C vitamini deposu olan narenciyenin tüketilmesinin önemini aşılamanın yanı sıra yerli malının tercih edilmesinin önemini de göstermeyi amaçlıyoruz.Bunu da çocuklarımıza altını çizerek öğretmeye çalışıyoruz” dedi.

Köydeki doğal, organik  ve sağlıklı ürünleri kentliyle buluşturdukları Üretici ve Köylü pazarını da hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Tuna; “İlçemizde üç noktada oluşturduğumuz Üretici ve Köylü pazarı ile köylü vatandaşımızın tarlasında yetiştirdiği organik ürünleri doğrudan halka daha az maliyetle satabilmesine vesile oluyoruz.Bu  duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nı kutluyorum” dedi.