GÜNDEM

TOROSLAR, ATA'YI ON BİNLERLE ANACAK

Haber Tarihi : 08/11/17

BAŞKAN TUNA; “DÜNYANIN EN BÜYÜK ATATÜRK PORTRESİ İÇİN 10 KASIMDA TOROSLAR CUMHURİYET ALANI’NDAYIZ”

Toroslar Belediyesi, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79’uncu yıldönümü olan 10 Kasım’da saat:09.05 geçe en çok kişiyle Atatürk portresini oluşturarak, Guinness Rekorlar Kitabına adlarını yazdırmayı hedefliyor.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar Cumhuriyet Alanı’nı ziyaret ederek, Prof.Dr. Orhan Kural’ın rekor danışmanlığında Guinness teknik şartnamesi doğrultusunda belediye ekiplerinin profesyonel bir şekilde gerçekleştirdiği hazırlık çalışmalarını takip etti.

10 bin kişinin katılımıyla planlanan en çok kişiyle Atatürk Portresi ile bir dünya rekoru kıracaklarını ve Mersin için çok özel bir proje olduğunu kaydeden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yapılan başvurulara göre tarihe geçecek rekorda yer almak isteyen gönüllü katılımcı sayısının 10 binin üzerinde olabileceğine dikkat çekti.

Çağdaşkent Mahallesi’ndeki 22 bin metrekarelik Toroslar Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirilecek etkinlik öncesi son hazırlıklar yapılırken, portrede yer almak isteyen gönüllü vatandaşlar için şehrin çeşitli yerleri ile alışveriş merkezlerinde ve üniversitelerde açılan stantlar da yoğun ilgi görüyor.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım Cuma günü saat:09.05’te şahsına münhasır şekilde Dünya çapında anmak, anlamak ve Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıktığımızı göstermek amacıyla bir araya gelerek, etkinliğe destek verecek tüm gönüllü vatandaşlara şimdiden teşekkür eden Başkan Tuna;  “Halen 4 bin 200 kişiyle Irak’ta olan Guinness en çok kişiyle resim oluşturma rekorunu Atatürk Portresi ile kırmak üzere tüm hemşehrilerimizi 10 Kasım Cuma günü saat: 07.00’de Toroslar Cumhuriyet Alanı’na bekliyoruz” dedi.

Başkan Tuna;  “Atatürk demek, bağımsızlık demektir. Burada hür ve bağımsız yaşayabiliyorsak Ulu Önderimiz Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Toroslar Belediyesi olarak Ulu Önderimiz Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79’uncu yıldönümü olan 10 Kasım günü muhteşem bir çalışmayla Atamızı yad edeceğiz. Yurdumuzu düşman işgalinden kurtaran, dünyanın en iyi idare şekli olan Cumhuriyeti kurarak, bizlere emanet eden dünya lideri Ulu Önderimizi şahsına münhasır bir şekilde anmak için 10 bin gönüllü vatandaşımızla canlı Atatürk Portresi oluşturacağız. Çağdaşkent Mahallemizde 22 bin metrekare alanda inşa ettiğimiz ve 1946 yılından bu yana Mersin’in en büyük Cumhuriyet Alanı olan Toroslar Cumhuriyet Alanı’nda yapacağımız bu etkinlikte kişi sayısını 10 bin olarak hedef göstermiştik. Ama yapılan kayıtlarda daha üstünde bir katılımın olduğunu görüyoruz. Muhteşem bir katılımla bu etkinliği gerçekleştireceğiz. Genç neslin belleklerine bu tarihi anı yerleştireceğiz. Özellikle son zamanlarda Ulu Öndere karşı yapılan yakışıksız ifadelerin ve var olan heykellerine çirkin saldırılara karşı Ulu Önderimiz Atatürk ve Cumhuriyetine sahip çıkan bir insan topluluğunun olduğunu hep birlikte Mersin’den dik duruşumuzla bu rekor denemesiyle dünyaya daha iyi duyuracağız inşallah. Tüm hemşehrilerimizi 10 Kasım Cuma günü saat:07.00’de Çağdaşkent Mahallemiz Toroslar Kaymakamlığı karşısında bulunan Toroslar Cumhuriyet Alanımıza bekliyoruz. Rekor danışmanlarımızın nezaretinde dünyanın en büyük canlı Atatürk portresini Atamızın gözlerini yumduğu saat: 09.05’te tamamlayacağız. Atamızı anmak için vatandaşlarımızdan bir gün için erken saatte kalkıp, 10 Kasım’da Toroslar Cumhuriyet Alanımıza gelmesini istiyoruz. Desteklerinden dolayı şimdiden tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Ölümünün 79’uncu yılında bu toprakları kanlarıyla canlarıyla vatan yapan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.