GÜNDEM

ÖĞRENCİLERE ‘ÇANAKKALE ZAFERİ’ KONFERANSI

Haber Tarihi : 16/03/17

TOROSLAR’DAN ÖĞRENCİLERE ‘ÇANAKKALE ZAFERİ’ KONFERANSI

Toroslar Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında ilçedeki ilköğretim öğrencilerine yönelik “Çanakkale Zaferi” konulu eğitim konferansı düzenledi.

 Tarih şuurunu genç nesillere aktarmak amacıyla her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen konferansta bu yıl da öğrenciler, Çanakkale deniz ve kara savaşlarını ayrıntılı olarak öğrendi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği Üyesi Ali Murat Kalegil tarafından verilen ve gerçek görüntüler ile dönem fotoğraflarından oluşan sunum, öğrencilerin yoğun ilgisini çekti.

Üstay Ortaokulu’ndaki konferansa Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da katılarak, öğrencileri yalnız bırakmadı.

Sunumuyla Çanakkale Zaferi’ni bir kez daha yaşatan ve Çanakkale’nin savaş değil, bir destan olduğunu anlatan Kalegil, öğrencilere tarihi değerlerin aktarılmasına katkı sunan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür etti.

“Milli Değerlerimize İlelebet Sahip Çıkacağız”

 

Konferansın ardından kürsüye gelerek, öğrencilere seslenen Toroslar Belediye Başkan Hamit Tuna, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temellerinin Çanakkale Zaferi ile atıldığını vurgulayarak, Türk Milleti’nin Çanakkale’de gösterdiği kardeşlik ve dayanışmanın ilelebet devam etmesini temenni etti.

         Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yıl dönümünü kutlayan Başkan Tuna: “Çanakkale; yedi düvele karşı Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içerisinde dönmemek üzere inanarak çıktığı destansı bir zaferdir. Çanakkale destanını yazan atalarımız olmasaydı biz bugün bu topraklarda özgür ve demokrasi içerisinde yaşamayacaktık. Al bayrağımız dalgalanmayacaktı, belki de bizler olmayacaktık. Onun için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize Çanakkale’yi iyi ve doğru anlatmamız lazım. Bu güzel sunumu yapan değerli hocamıza teşekkür ediyorum. Kalabalıkları millet yapan değerler vardır. Dilidir, bayrağıdır, milli kültürüdür, tarih şuurudur, maneviyatıdır, misak-i milli sınırları içerisinde çizilmiş vatan toprağıdır. Bu değerleri boşalttığınız zaman maddenin materyalin peşinde koşan bir topluluk olursunuz. Emperyalist güçlerin isteği de bu  toplulukları yönlendirmektir. Birlik ve beraberlik içerisinde Çanakkale’de Atalarımızın gösterdiği kardeşliğin devam etmesini temenni ediyorum.Yanı başımızda Suriye, Mısır, Irak ve Libya’yı görüyoruz. İşte güçsüzlüğün getirdiği ve emperyalist güçlerin senaryolarının işlediği sonuçlardır. Türk Milleti olarak milli değerlerimize ilelebet sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti bu dünya bu coğrafya var olduğu sürece payidar kalacaktır. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale şehitlerimizi ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.